Utexaminerade läsåret 2018–2019

Utexaminerade läsåret 2018–2019

Grattis till examen! Här hittar du namnet på de som blivit examinerade under läsåret 2018–2019

Denna lista är inte komplett. Kontakta ida-lotta.lind@prakticum.fi ifall ditt namn saknas från listan, ditt namn är felstavat eller du vill radera ditt namn från listan.

STORT GRATTIS TILL ALLA!

Studieort Examen Efternamn Förnamn Studentexamen Stipendium
Helsingfors Automationsmontör Berglund Lucas    
Helsingfors Automationsmontör Blomster Mattias   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Automationsmontör Ekström Robin   REXEL/BizLine
Helsingfors Automationsmontör Hellberg Carl    
Helsingfors Automationsmontör Meriläinen Sebastian    
Helsingfors Automationsmontör Riipinen Niklas    
Helsingfors Automationsmontör Salo Patrik    
Helsingfors Automationsmontör Sinko Hannes    
Helsingfors Barnledare Brask Heidi    
Helsingfors Barnledare Perilä Nadja    
Helsingfors Barnledare Lindholm Malou    
Helsingfors Barnledare Grankull Julia    
Helsingfors Datanom, programmering Bjondahl Andreas    
Helsingfors Datanom, programmering Ehn Victor    
Helsingfors Datanom, programmering Karlsson Kai    
Helsingfors Datanom, programmering Klinga Mats    
Helsingfors Datanom, programmering Krogius Alexander    
Helsingfors Datanom, programmering Laakamo Emil    
Helsingfors Datanom, programmering Lehmann Robin    
Helsingfors Datanom, programmering Pitkänen Matias    
Helsingfors Datanom, programmering Stenman Rebecca student, Tölö gymnasium Varuboden
Helsingfors Datanom, programmering Törnblom Tim    
Helsingfors Datanom, programmering Östman Dennis    
Borgå Datanom, mikrostöd Kronberg Joe   Aktia, Borgå
Borgå Datanom, mikrostöd Rask Mici    
Helsingfors Elmontör Ekman Edward    
Helsingfors Elmontör Kajala Santeri   Björn Immonens stipendium, motivering 3
Helsingfors Elmontör Salo Markus    
Helsingfors Elmontör Stenberg Robin   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Elmontör Vikman Jetro    
Helsingfors Elmontör von Wendt Robert    
Helsingfors Elmontör Währn Marie student, Helsinge gymnasium  
Helsingfors Elmontör Åström Daniel   REXEL/BizLine
Helsingfors Fordonsmekaniker Autero Robin    
Helsingfors Fordonsmekaniker Ekström Henri    
Helsingfors Fordonsmekaniker Geust Sebastian   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Fordonsmekaniker Grönlund Rasmus    
Helsingfors Fordonsmekaniker Holmberg Walther    
Helsingfors Fordonsmekaniker Huuskonen Roy    
Helsingfors Fordonsmekaniker Joensuu Johan    
Helsingfors Fordonsmekaniker Lappalainen Jens   Fixus, Prakticumlejon
Helsingfors Fordonsmekaniker Leinonen Niklas    
Helsingfors Fordonsmekaniker Mainio Alex    
Helsingfors Fordonsmekaniker Myllymäki Jere   Fixus, Prakticumlejon
Helsingfors Fordonsmekaniker Saarinen Eino    
Helsingfors Fordonsmekaniker Viitanen Anton    
Helsingfors Fordonsmekaniker Westerlund John    
Helsingfors Frisör Sjöström-Blom Sofia   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Frisör Enholm Jessica    
Helsingfors Frisör Gaiji Jasmin   SIM Finland
Helsingfors Frisör Guacci Alessandra   SIM Finland
Helsingfors Frisör Jamal Berivan    
Helsingfors Frisör Lindholm Melina student, Borgå gymnasium Hairmail
Helsingfors Frisör Moring Danella    
Helsingfors Frisör Sundell Corinna student, Helsinge gymnasium  
Helsingfors Frisör Willgren Janina    
Helsingfors ICT-montör Härkönen Jeremias    
Helsingfors ICT-montör Stor Anton    
Helsingfors ICT-montör Knopp Vincent    
Helsingfors ICT-montör Lönnqvist Jesper    
Helsingfors ICT-montör Rapeli Raoul    
Helsingfors ICT-montör Sacklén Micael    
Helsingfors ICT-montör Salminen Anton    
Helsingfors ICT-montör Sandell Oliver    
Helsingfors ICT-montör Westerberg Andreas    
Helsingfors ICT-montör Wilenius Matias    
Helsingfors ICT-montör Åhl Erik   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Kock Kataikko Osku    
Helsingfors Kock Lindström Johan    
Helsingfors Kock Miettinen Anton   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Kock Paasima Nico   Varuboden
Helsingfors Kosmetolog Hassel Patricia    
Helsingfors Kosmetolog Johansson Emilia    
Helsingfors Kosmetolog Lindfelt Joanna student, Helsinge gymnasium  
Helsingfors Kosmetolog Nylund Emelie   Svenska studiefonden
Helsingfors Kosmetolog Seppälä Kira   Svenska studiefonden
Helsingfors Kosmetolog Eskelin Maria    
Helsingfors Kosmetolog Sirén Angelica    
Helsingfors Ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet Andersson-Aholainen Anita    
Helsingfors Ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet Högström Mrina    
Helsingfors Ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet Ravall André    
Helsingfors Ledare för skolgång och morgon- och eftermiddagsverksamhet Böök Ulf    
Helsingfors Medieassistent Dogancay Dennis    
Helsingfors Medieassistent Heino Olle   Varuboden
Helsingfors Medieassistent Jokilehto Daniela student, Helsinge gymnasium  
Helsingfors Medieassistent Kraufvelin Julia Julia    
Helsingfors Medieassistent Lindgren Wilhelm   Tobias Sjömans minnesstipendium
Helsingfors Medieassistent Myllymäki Tiia    
Helsingfors Medieassistent Niiranen Essi    
Helsingfors Medieassistent Sjöström Linda   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Medieassistent Tammisto Ellen student, Helsinge gymnasium  
Helsingfors Merkonom, försäljning Holm Linnea    
Helsingfors Merkonom, försäljning Onninen Jenny    
Helsingfors Merkonom, försäljning Tuppurainen Elin    
Helsingfors Merkonom, försäljning Jormanainen Heidi    
Helsingfors Merkonom, försäljning Sontag Jenni    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Vuolio Sanna    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Hartikainen Jenni    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Blåfield Benjamin    
Helsingfors Merkonom, ekonomitjänster och kontorsservice Collander Emma    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Ryynänen Tanya    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Lindqvist Wera    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Holmgren Elinoor    
Helsingfors Merkonom, läroavtal Weber Kira    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Ahlgren Fredrik    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Blomstedt Annica    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Fagerholm Natalie    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Färm Nico    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Haahkola Anton    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Lapveteläinen Robin    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Nylund Eeli    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Nylund Tom    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Ojanen Sandra   Varuboden
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Salminen Jenny   Varuboden
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Syrlin Jonne    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Wargh Isak   Varuboden
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Wollsten Felix    
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Åvist Robin   Svenska studiefonden
Helsingfors Merkonom, ekonomi och konstorsservice Ahonen Johannes    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Böckerman Pernilla    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Grönroos Julius    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Hellström Tobias    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Kolster Marissa    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Laitakari Niklas   Varuboden
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Nyberg René   Varuboden
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Ranko Peik   Varuboden
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Sedoff Franz    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Wahlstedt Veronica    
Helsingfors Merkonom, kundbetjäning och försäljning Wilenius Rebecca    
Borgå Närvårdare Bremer Hedda    
Borgå Närvårdare Evertson Anette    
Borgå Närvårdare Grönholm Cecilia    
Borgå Närvårdare Hansson Sofie    
Borgå Närvårdare Kellgren Annica    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Ahrenberg Robin   Varuboden
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Backlund Elvira    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Backman Veera    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Björklund Suvi    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Bärlund Jenna    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Forsberg Petra    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Fransman Hanna   TEHY
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Haglund Anna   Super
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Heikkilä Corinne   Super, Borgå
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Luukko Ona    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Mattas Cecilia   Varuboden
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Mikkonen Amy    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Nylund Vera   Varuboden
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Nyström Hanna   Björn Immonens stipendium, motivering 2
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Rönnbäck Stella   Varuboden
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Saarela Matilda    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Saarela Wilma   Porvoon-Borgå Zontakerho
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Sandström Meli    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Sundström Amanda    
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Tuppurainen Kia student, Borgå gymnasium  
Borgå Närvårdare, sjukvård och omsorg Viljakainen Jessika student, Borgå gymnasium  
Helsingfors Närvårdare, barn och unga Aadan Nimo    
Helsingfors Närvårdare, barn och unga Fagerlund Julina   Super
Helsingfors Närvårdare, barn och unga Lindman Linus    
Helsingfors Närvårdare, barn och unga Lindström Fanny    
Helsingfors Närvårdare, barn och unga Sandell Pooja   Varuboden
Helsingfors Närvårdare, barn och unga Wikman Sandra    
Helsingfors Närvårdare Baggström Heidi    
Helsingfors Närvårdare Bergman Maria    
Helsingfors Närvårdare Bergström Ann-Mari    
Helsingfors Närvårdare Bremer Hedda    
Helsingfors Närvårdare Ekman Yvonne    
Helsingfors Närvårdare Enevald Malin    
Helsingfors Närvårdare Estlander Camilla    
Helsingfors Närvårdare Grönroos Seidi    
Helsingfors Närvårdare Kamotskin Miranda    
Helsingfors Närvårdare Laaksonen Linda    
Helsingfors Närvårdare Lindström Fanny    
Helsingfors Närvårdare McCarthy Ronan    
Helsingfors Närvårdare Naamanka Ja    
Helsingfors Närvårdare Palani Sandra    
Helsingfors Närvårdare Rahikka Daniela    
Helsingfors Närvårdare Shumilin Alexey    
Helsingfors Närvårdare Simu Anna    
Helsingfors Närvårdare Truong Hang    
Helsingfors Receptionist Gustafsson Melissa student, Helsinge gymnasium Svenska studiefonden
Helsingfors Receptionist Rosqvist Enni   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Receptionist Tran Lien    
Helsingfors Servitör Ceder Ada    
Helsingfors Servitör Duong Gabrielle    
Helsingfors Servitör Laine Mirella   SFV, Stipendiefonden Gerkmans kamratpris
Helsingfors Servitör Lindblad Mia    
Helsingfors Servitör Lönnberg Jasmin    
Helsingfors Servitör Nirho Jenna   Björn Immonens stipendium, motivering 1
Helsingfors Servitör Oksanen Liisa    
Helsingfors Servitör Raitaneva Alexandra   Varuboden
Helsingfors Servitör Tavast Markus    
Helsingfors Speldroduktion Ketola Karolina    
Helsingfors Speldroduktion Kurttila Ossi    
Helsingfors Speldroduktion Riippa Jonatan    
Helsingfors Speldroduktion Rinne Kalevi    
Helsingfors Speldroduktion Sörensen Michael    
Helsingfors Speldroduktion von Koskull Kalle    
Helsingfors Speldroduktion Wasstrom Fredi    
Helsingfors Visuell marknadsförare Stjernberg Alexandra    
Helsingfors Visuell marknadsförare Lemberg Clarissa    
Helsingfors Visuell marknadsförare Hollmén Fia    

 

Aktia, Borgå, penninggåva

Björn Immonens stipendium, penningåva

Motivering 1: har med framgång bedrivit sina studier på ett förtjänstfullt sätt
Motivering 2: har marknadsfört skolan i positiv anda och klarat sig väl i tävlingar
Motivering 3: har med sitt agerande bidragit till en god stämning

Fixus, Prakticumlejon, presentkort

Hairmail, presentkort

Porvoon-Borgå Zontakerko, penninggåva

REXEL/BizLine, presentkort: för att ha visat god arbetsmoral

SIM Finland, presentkort: för goda framsteg i studierna

Svenska folkskolans vänner, Stipendiefonden Gerkmans kamratpris, penninggåva: den gladaste servitören

Svenska studiefonden, penningåva: för god studieframgång

Tobias Sjömans minnesstiendium, penninggåva: god och uppmuntrande kamrat som sprider positiv energi och har stort hjärta

Super, penninggåva: är motiverad i sitt arbete, uppskattar sitt yrke, är samarbetsvilliv och känner sitt sociala ansvar

TEHY, penninggåva: föredömligt genomförd praktik

Varuboden, presentkort: positiv attityd

 

Fredag 14.6.2019 kl.16:30 

 

Sök på prakticum.fi: